--==JAWA==--

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

JAWA 50 tunning (príbeh)

Můj stroj

Motocykl Jawa 50, spousta úprav, výsledků?

takhle jsem závodilhledání výkonuúprava karburátoru

Všechno začalo, když jsem spolu s kamarády domluvil první závody, tenkrát nikdo o úpravách nic nevěděl, a tak se závodilo se seriovými stroji. Můj pionýr sice nijak nezářil velkou spolehlivostí, ale když už dojel do cíle tak jako první, ani nechápu, čím to tenkrát bylo. Tím začalo hledání informací na internetu, dodnes je tam toho spoustu, co by se člověku mohlo hodit, jen hledat. Ani nevím jak, ale upravovat se začalo docela nezvykle, první motor se sáním do klikového prostoru, dodnes jsem u této koncepce zůstal, i když to s sebou nese i svoje nevýhody. Ze začátku byly výsledky témeř nulové žádné, problémy se zapalováním, karburátorem, celkově byl člověk rád, když se motor vůbec roztočil, sem tam se objevovaly náznaky zlepšení, vysoké otáčky apod., jenže téměř vše bylo neúmyslné. Když se postupem času podařilo docílit spolehlivějšího zapalování a vylepšeného sání, tak jsem mohl naplno začít s tím hlavním - s válcem. Ve válci se dá dost výkonu získat, ale také ztratit. Ze začátku jsem byl blíž k té druhé možnosti. Postupem času, jak se člověk učil, tak se začali dostavovat i výsledky. Se šestikanálem jsem dosáhl zatím mého rychlostního rekordu a to 84km/hod, docela smrt v očích, jenže válec měl problémy s pístním kroužkem, takže skončil mezi dalšími válci s podobným koncem. Při zkoušce dalšího válce čtyřkanálu jsem jel téměř stejně rychle, výsledek přičítám upravenému karburátoru z pionýra. Karburátor z pionýra, ale nebyl schopen zaručit plnění motoru ve vysokých otáčkách, a proto jsem koupil Binga. Chování motoru se zlepšilo, ale při seřizování je Bing mnohem horší než starý Jikov. Zapalování na mém stroji je bateriové, je to taková střední cesta mezi jednoduchostí a spolehlivostí. S postupem času jak člověk získává zkušenosti a začínají se dostavovat i nějaké výsledky, tak zjišťuje, že není proti komu závodit. Závody pionýrů se oproti stadionům nejezdí téměř nikde, okolo nás už vůbec ne, bohužel.

Můj nový motor

...jiná ojnice, nový Bing, klapka, píst, nový válec..., nový válec se celkem hodně odlišuje od předchozích víc psát nemá cenu, snad pojede!

Rychlostní zkouška motoru Jawa50speed-1

Motor už najel dost kilometrů proto, abych mohl zkusit co umí, navíc se rychle blíží zima (venku byly jenom dva stupně). Namontoval jsem jinou hlavu (žádnej nafťák z toho není) zmenšil předstih a upravil seriový výfuk, ani jsem nestihl odladit Binga, spíš jsem neměl čas se o to vůbec pokoušet. 13 zubů na pastorku, protože s 11 zuby to má snahu jezdit jenom po jednom kole. Maximální rychlost 90km/hod, na dvojku se motor roztočí až na 9300ot/min, motor má i s tímhle převodem pořád dostatečnou sílu, na trojku se roztočí stejně jako na ostatní rychlosti to o něčem svědčí, tak se musím podívat po 14-ti zubém kolečku. Bing mě asi nemá moc rád, ne a ne ho doladit, musel jsem jet se třetinovým otevření šoupátka, ale i tak docela mazec. (aspoň vidím, jak (ne)ní důležitá velikost difuzoru) Řítit se po silnici devadesátkou na pionýru je docela silnej zážitek, zatím pouze po rovině.

Motor není téměř vůbec odladěný, je to hodně hrubá verze, ale zase na druhou stranu mě docela překvapil, není to žádná "konzerva" a jede slušně. (upravit motor je jen jedna věc, ale dostat z něj nějaký výkon je někdy mnohem horší), takže je na něm spousta další práce (třeba věčně neposlušnej Bing), v plánu je toho hodně, horší je to s časem. Místo pro motor je, myslel jsem, že se vše podaří dodělat mnohem dřív (času je málo, práce hodně, stejně jako pořád), ale postupně se objevuje spousta nových věcí co na tom motoru budou (snad), motor je v dílně a pořád se vylepšuje, podle všeho co jsem mu provedl, už ani netuším jak se bude chovat, odnesly to kanály spojka a kartery, jen to pak odlalit, potom člověk teprve zjistí, proč se těm lidem říká "ladiči" není to jen tak.
"koně není problém přidat, jen to musí špajska vydržet" někomu to doslova lítá

Vypadá to tak, že motorkářská zima pomalu končí. Chtěl jsem se jet ještě projet, tak jsem narychlo smontoval co jsem zrovna měl v dílně po ruce, motor mě pořád překvapuje (to by jeden ani neřekl, co kladívka umí) vznikla z toho "slabší" verze mého stroje co mám pro letošek připravený. Trochu jsem si s tím zalítal a zpátky do dílny. Upravil jsem válec ("coanda efect") tak uvidíme, zbytek (to lepší) ze závodního speciálu zatím odpočívá, nebo je ve vývoji.
V dílně zatím čekají dva krosové motory, které mám trochu popostrčit.

Přidáš koně... a uvidíš

Motor se nedožil odladění, jiná tryska a jel jsem se projet, olej Valvoline, plná syntetika 1:25, nechtěl jsem to zadřít, kladívka, válec poslední nejostřejší verze a výsledek 11400ot/min, dvouciferný tachometr nestačí a nakonec... nejdřív lehla spojka s převodovkou a potom píst, škoda, motor jel jako střela. Co s tím?

Jawa50speed (RACING? to ještě ne...)

Motor už zase jezdí. Nový píst jsem značně upravil, snad to přežije. Po částečném odladění Binga a namontováním vzduchového filtru ze Škody 120 se mi ho podařilo donutit celkem poslouchat. Když už musel válec ven, tak nezůstal bez povšimnutí. Víc oleje a jedeme zajíždět, Valvoline, NGK, Hikone, Poliny, Bing a Jawa50speed na silnici, při převodu 13/55 to jde za jedna plynem na zadní, jenom donutit brzdy brzdit. Rámu se to taky moc nelíbí, já se bojim, když to otevřu, tak nejedu, ale letim. Je to střelba.

Stávající kartery asi moc dlouho sloužit nebudou, proto jsem se jim snažil odlehčit, zmenšením tlaku pod pístem jsem trochu "ubral", mohly za to velké vibrace, díky kterým mně z motorky upadává co může (kdyby vyletěla podkova, tak ten motor můžu rovnou zahodit). Na druhou stranu jsem otevřel sání. Asi taky proč? Nad pístem to vypadá skoro jako v 516-tce. Opět jezdím kladívkových 11 000ot/min. Válec je motorová pila, ta taky pracuje v přetočeném režimu.

Motor v záběhu

Po mechanické stránce jsem upravil kladívka, výsledkem mého snažení je za jedna rychlost při převodu 13/55 46.5km/hod, to odpovídá poctivě odklapaným 12 500ot/min. Kladívka a omezovač? to ne. Během trápení motoru jako první přestala poslouchat spojka, nejspíš moc vysoká teplota oleje, nakonec to vzdal i motor, zastavil se! já s téměř nefunkční spojkou málem letěl do pole. Pístem šlo okamžitě po zastavení pohybovat, navíc válec nenese žádné stopy přidření, tak nevím čím to bylo. Celkově ta moje soustava karburátor, válec, výfuk si nechce nechat moc domluvit, ono to jede, ale...

Utavená elektroda nejlépe znázorňuje nezdařené pokusy během odladění karburátoru. S Bingem motor jezdí dost náladově, je to houpačka, ale většinou jsem dole. Jeho nová konkurence mi zničila převodovku.

Jak jsem dojezdil...

Motorka toho nestihla moc najezdit a je po ní. Řadící mechanismus jsem už dvakrát měnil, teď se k němu přidaly prasklé zuby na soukolí prvního převodového stupně, přidřený válec a zničené kartery. Výsledkem je úplně zničený celý motor, při poslední vyjíždce jsem motorku skoro nedokázal udržet na silnici, pokus o plochou dráhu s "fichtlem". Každopádně mám co dělat. Vývoj pokračuje dál. (válec jsem nepřidřel z důvodu špatného mazání, ale pístu bylo moc horko -plochá dráha = jiné palivo. Jawa50speed-2? vše na ponku nebo na papíře!

Jawa50speed-2 "RS"

Zlepšovat a napodobovat moje starší válce se mi nechtělo, proto na řadu přišlo oprášit pár poznatků (125 RS) z doby, kdy jsem jim moc nevěřil. Navíc se na první pohled nic nezměnilo, jenom "uvnitř". Po dvou dnech počítání se mi podařilo předlohu "nacpat" do odlitků motoru Jawa 50. Zdlouhavé počítání bylo neporovnatelně jednodušší, než samotná výroba, kde se vždy skončí u jemných pilníčků a desítek hodin práce. To jak se válec (ne)povedl se teprve uvidí. Když jsem přemýšlel, co všechno na novém motoru jsem převzal z předchozího, tak je to pouze domeček klapky, proto ho stavím tak dlouho, aneb vývoj pokračuje, jen nevím kam... (podobná věta je i u popisu 519tky, zajímavé). Válec skutečně připomíná cedník, proto na řadu přijde nový karburátor Mikuni. Na klice jsou japonská ložiska a tvarově jiná gufera.Fotky jednotlivých dílů motoru neodpovídají své finální verzi použité na motoru Jawa50speed-2 "RS" (válec), protože například nevýhodu litinové vložky pro tvar kanálů částečně kompenzovala třeba ČZ, tak a teď já, jen info. Pokud se někomu zdají fotky hlavy válce povědomé, tak je v obraze, nechal jsem se inspirovat jinde, na druhou stranu jsem opět něco málo zjistil (víc jak půl roku práce se někde musí ukázat), tak proč to nezkusit. Fotky ojnic jsou pouze pro doplnění, já mám ve výběru jasno, také nedělám motory pouze pro sebe.Když si člověk může do vložky vypilovat co chce, tak to může dopadnout podobně, mít možnost sehnat odlitek válce, tak by se začaly dít věci, aneb jedna z možností úpravy motoru a tím je překreslení hlavních prvků motoru s "podobnou", (lepší) konstrukcí. Motor je na světě, pořád jsem čekal, kde se objeví komplikace při sestavování, nakonec to byla kupodivu část na které jsem se moc nevěnoval a tou je převodovka. V rámci výměny součástí motoru jsem si koupil jednu kompletní novu převodovku, bohužel potom co jsem ji dostal do rukou, tak bych jí převodovkou nikdy nenazval, co dnes dokáže někdo vyrobit je až neuvěřitelné, do motoru jsem namontoval jednu z mnoha původních převodovek, které mám v zásobě. Závadu v podobě nadměrného odporu při otáčení způsobovalo boční tření kol převodovky nevymezením vůle předlohového hřídele. Ve snaze o vyvážení klikového hřídele jsem dosáhl pouze hodnot seriové kliky a byl jsem za to rád. Klika je o třetinu lehčí oproti původní. První nastartování ve znamení zimních podmínek mělo pouze odhalit závažnější nedostatky, hlavně vlastnosti upraveného klikového hřídele. Motor se se o poznání rychleji roztočí i přes to, že jsem úmyslně namontoval delší sání. Uvidíme, jak vše bude vypadat při pokusech s odladěním.

Problémy s ojnicí, respektive s horním ojničním ložiskem pokračují, motor najel necelé 2km a je znovu rozebraný (tentokrát se bude jednat o radikálnější řešení opravy, aspoň se o to pokusím). Technické údaje motoru: vrtání 38,5mm, zdvih 44mm, kompresní poměr 14,8:1, zatížení horního ojničního ložiska pmax=24,5MPa, motor mazán v poměru 1:20 olejem Valvoline syn power. Během zjišťování důvodu přidření ojničního ložiska, mě zajímalo jak je zatížené, upravil jsem můj výpočet motoru a výsledkem je zmíněný maximální tlak v kluzném ložisku, který zřejmě nestojí za tak rychlým přidřením na málo zatíženém motoru. Skutečná komprese je opravdu někde jinde. Důvodem může být nevhodná vůle a jakost povrchu.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.