--==JAWA==--

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Zážihový motor

Dvoudobý spalovací motor je pístový spalovací motor, jehož pracovní cyklus proběhne za jednu otáčku klikové hřídele (u čtyřdobého motoru 1× za dvě otáčky). Na rozdíl od čtyřdobého spalovacího motoru obstarávají přívod zápalné směsi místo ventilů píst a kanály. Píst při svém pohybu otevírá a zavírá kanály. U novějších motorů ovládá sání pod píst šoupátkový rozvod nebo klapky.

Mazání dvoudobého motoru je prováděno olejem rozpuštěným v palivu. Tlakové oběhové mazání, používané u čtyřdobých motorů, nelze použít, protože na pracovním cyklu se podílí i dolní plocha pístu.

Dvoudobé motory mají nižší účinnost než čtyřdobé, což je částečně způsobeno mícháním zápalné směsi a výfukových plynů. Proto velmi záleží na tvaru, délce a průměru výfuku, který velmi ovlivňuje vyplachování spalovacího prostoru čistou směsí. Při stejných otáčkách však mohou mít vyšší výkon, protože za stejnou dobu dojde ke dvojnásobnému počtu pracovních cyklů. Díky jednodušší konstrukci jsou také při stejném výkonu lehčí a mají obvykle větší měrný výkon (v reálu může být výkon až 1,5× vyšší jak u 4T motoru). V současné době jsou spíš ale na ústupu právě pro svou nižší účinnost a hlavně pro znečištění, způsobené olejem v palivu.

Pro dvoudobé motory ale svítají nové naděje. Při výplachu motoru vzduchem (místo palivem), kdy se motor nemaže směsí ale pouhým vstřikem přesné dávky oleje na potřebné místa, a vstřikováním paliva do stlačovaného vzduchu teprve po uzavření výfukového kanálu, se dají mouchy dvoutaktu vychytat a motor může v něčem i předčít čtyřdobé motory. Třeba například tzv. lineární motory, které mají být pohonem budoucnosti pracují právě na dvě doby.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.